Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας  γιόρτασαν τη 10η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού τόσο στον αύλειο χώρο του σχολείου όσο και στο παρακείμενο γήπεδο ποδοσφαίρου με δραστηριότητες που επιμελήθηκε ο γυμναστής μας, κύριος Χρηστάκος Ιωάννης. Βασική επιδίωξη των αθλητικών δραστηριοτήτων που διοργανώθηκαν ήταν η ανάδειξη της θεμελιώδους σημασίας της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία όλων των μαθητών, καθώς μέσα από το παιχνίδι και την ενασχόληση με τον αθλητισμό τα παιδιά καλλιεργούν και υιοθετούν υγιεινές συνήθειες και υγιείς συμπεριφορές.

Με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» οι μαθητές μας αρχικά πήραν μέρος σε αγώνες ταχύτητας, ενώ στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια -μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ-, ενώ παράλληλα στο αμφιθέατρο του σχολείου έγινε προβολή ταινίας με θέμα τον αθλητισμό.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους στα διάφορα αγωνίσματα.