Οι μαθητές του Γ1 και Γ2 παρακολούθησαν την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου το Workshop Φιλοσοφίας “Από τον Σωκράτη στην Τεχνητή Νοημοσύνη” από το ΚΘΒΕ στο Θέατρο Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών. Έγινε προβολή 2 video της εκπαιδευτικής σειράς ντοκιμαντέρ Animated Φιλόσοφοι σε σενάριο και σκηνοθεσία: Γ. Χατζηβασιλείου, τα οποία παρουσίαζαν προσιτά και ψυχαγωγικά τις φιλοσοφικές θεωρίες του Σωκράτη και του Επίκουρου μέσα από animation και συνεντεύξεις. Έπειτα, ακολούθησε διάλεξη περί του τι είναι η φιλοσοφία, ποια είναι η καθημερινή της σημασία, ποια είναι η προσφορά της φιλοσοφίας στην εποχή της τεχνητής νοημοσύνης και στο τέλος οι μαθητές πήραν μέρος σε θεατρικά παιχνίδια φιλοσοφικής αλληλεπίδρασης (mind games), εκφράζοντας τις δικές τους απόψεις σε υποθετικά σενάρια που τους δόθηκαν, ώστε να κατανοήσουν τον ρόλο των νόμων και των κανόνων στη ζωή μας, τον ρόλο της ηθικής κτλ.