Την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου τα τμήματα Β3 και Β5, στα πλαίσια των μαθημάτων των μαθηματικών και των εικαστικών, επισκέφθηκαν το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης που στεγάζεται στη Μονή Λαζαριστών για να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κατασκευάζοντας ιστορίες από το μέλλον». Η έκθεση του Μουσείου με τίτλο «50+1 Ιστορίες από τη συλλογή Κωστάκη» αφορούσε σημαντικά έργα της Ρωσικής Πρωτοπορίας.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την ιστορία της συλλογής Κωστάκη και επικεντρώθηκαν σε κάποια από τα πιο εμβληματικά έργα της συλλογής, χρησιμοποιώντας έναν οδηγό θέασης, κάνοντας ελεύθερη περιήγηση, ξενάγηση, συζητώντας και παίζοντας. Στη συνέχεια με αφορμή το έργο του Γκούσταβ Κλούτσις «Δυναμική Πόλη», ένα έργο γεμάτο υποσχέσεις για ένα φανταστικό μέλλον σε ουτοπικές πόλεις, συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι φαντασίας που βασίζεται σε ένα παιχνίδι με κάρτες. Στην προσαρμοσμένη στο πρόγραμμα του μουσείου εκδοχή του παιχνιδιού, κάθε μαθητής και μαθήτρια κλήθηκε να φανταστεί ένα αντικείμενο από το μέλλον σύμφωνα με κάποιες μεταβλητές παραμέτρους. Η περιγραφή έγινε γραπτώς και με σχέδιο και παρουσιάστηκε στην ομάδα.