Την Παρασκευή 16/2/2024, τα τμήματα Γ4 και Γ5 του σχολείου μας με τη συνοδεία των καθηγητριών τους, Στεφανίδου Σοφίας, Τσολπίδου Ιωάννας και Φράγκου Δόμνας, είχαν τη χαρά να ξεναγηθούν στο Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας- Θράκης που στεγάζεται στη Θεσσαλονίκη, στην οδό Βασιλίσσης Όλγας 68. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είδαν από κοντά τους νερόμυλους, τις νεροτριβές, τα νεροπρίονα, τα μαντάνια και χρηστικά αντικείμενα των ελληνικών παραδοσιακών κοινωνιών. Επίσης, θαύμασαν τις παραδοσιακές ενδυμασίες της Μακεδονίας και της Θράκης ( 1860-1960 ).
Ακολούθησε συζήτηση για την διατήρηση της συλλογικής μνήμης, την κατανόηση και την ερμηνεία του χτες, τον πολιτισμό, τις συνήθειες, την διατροφή και την ενδυμασία. Τα παιδιά συμπλήρωσαν και το αντίστοιχο φύλλο εργασίας.