Κατά την διάρκεια του σχολικού έτους 2022-23, οι μαθήτριες του σχολείου μας, Πηνελόπη Τόντζου, Diana Oronsaye και Κωνσταντίνα Τσούνη, στο πλαίσιο του μαθήματος των Εικαστικών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Χρυσούλα Χατζηχαραλάμπους, συμμετείχαν στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας “Ηγέτες Ακεραιότητας του Αύριο” με θέμα «‘ΟΧΙ στη βία, ΝΑΙ στη φιλία – Κάνε BLOCK στον εκφοβισμό» που διοργάνωσε η Εθνική Αρχή Διαφάνειας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού, τη Βιβλιοθήκη της Βουλής, την Εθνική Επιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου και την Εκπαιδευτική Τηλεόραση. Μετά από την παρουσίαση του θέματος, οι μαθήτριες έφεραν τις ιδέες τους σε προσχέδια και συζητήθηκε ο τρόπος υλοποίησης τους. Τα έργα – αφίσες δημιουργήθηκαν με μεικτή τεχνική, σε διαστάσεις έως Α3 και εξέφρασαν με πρωτότυπο και δημιουργικό τρόπο τις αξίες του σεβασμού, της ηθικής, της ακεραιότητας και της αλληλεγγύης.

Από τις συμμετοχές του σχολείου, βραβεύτηκαν τα έργα των Πηνελόπη Τόντζου και Diana Oronsaye και συμμετέχουν στην έκθεση με τα υπόλοιπα έργα που συγκέντρωσαν τον υψηλότερο μέσο όρο βαθμολογίας, που φιλοξενείται στην Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων από το Νοέμβριο του 2023 έως το τέλος του Μαρτίου του 2024.

Συγχαίρουμε θερμά τις μαθήτριες και την κυρία Χατζηχαραλάμπους και τους ευχόμαστε να έχουν πάντα επιτυχίες!